در یکصد و بیست و نهمین جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت مطرح شد: زاهد: باید شرایط پارک‌ها به نحوی باشد که خانواده‌ها بتوانند شب‌ها نیز در آن حضور پیدا کنند/ / باید برنامه‌های تفریحی و آموزشی برای کودکان در سطح شهر با توجه به شیوع ویروس کرونا اجرایی شود / ذاکری: شهر دوستدار کودک یعنی به کودکان فرصت زندگی و یادگیری و رشد بدهیم / عاقل منش: کودکان کل مناطق شهر باید از امکانات تفریحی، مساوی برخوردار باشند
.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر رشت – سه‌شنبه 18 شهریورماه، یک‌صد و بیست و نهمین جلسه کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت با حضور رئیس، اعضا و مشاورین کمیسیون با دستور:
بررسی تهیه اطلس کودکان با توجه به دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور
- ارائه گزارش طرح پارک ایمنی کودک
- بررسی شرح خدمات برنامه عملیاتی شهر دوستدار کودک
- ارائه گزارش شیوه اجرای برنامه‌های تفریحی و آموزشی برای کودکان در سطح شهر با توجه به شیوع ویروس کرونا
- بررسی آخرین اقدامات شهرداری در زمین مناسب‌سازی فضاهای شهری جهت تردد کودکان، جانبازان و معلولان
- ارائه گزارش آخرین اقدامات شهرداری رشت جهت راه‌اندازی موزه مشروطه
فرهام زاهد، رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت در این جلسه با اشاره به اینکه بازگشایی مدارس در این شرایط خیلی عجیب بود اظهار کرد: تصمیم وزارت آموزش‌وپرورش با تصمیم ستاد کرونا تضاد دارد.
 
 
وی با اشاره به اینکه تصمیم بازگشایی مدارس تصمیم خطرناکی بود افزود: ازنظر سخت‌افزاری و بازدارنده ‌های بهداشتی، مدارس ما در امکانات اولیه مشکل ‌دارند و بی‌تردید مدارس ما آمادگی بازگشایی را نداشتند و آموزش و پرورش هم هیچ اقدام تامینی را انجام نداده است.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه خدا را شکر آموزش‌وپرورش تا حدودی از تصمیمات خود عقب‌نشینی کرده است گفت: بی‌شک سلامتی کودکان ما از هر چیزی باارزش‌تر است و اگر یک سال هم از تحصیل عقب بمانند اتفاق خاصی نمی افتد.
زاهد با اشاره به اینکه مسئولان برای خرید مواد ضدعفونی‌کننده و بهداشتی کودکان تدابیری بیاندیشد گفت: برخی از والدین توانایی خرید مواد ضدعفونی‌کننده و لوازم محافظت شخصی را به‌صورت هفته‌ای برای فرزندان دانش‌آموز خود ندارند و آموزش پرورش در این زمینه هیچ تمهیداتی پیش بینی نکرده است
وی با بیان اینکه باید برای بهبود وضعیت پارک‌ها تمام نقاط شهر دیده شود، گفت: نگه‌داری از امکانات و لوازم شهرداری باید در اولویت باشد و باید امنیت پارک نیز برای شهروندان تأمین شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه باید در زمینه برقراری امنیت در پارک‌ها بازنگری شود تصریح کرد: باید شرایط پارک‌ها و فضاهای سبز ما به نحوی باشد که خانواده‌ها بتوانند در تمام ایام روز در آن حضور پیدا کنند.
زاهد با اشاره به اینکه شهرداری باید در زمینه کارهای فرهنگی جدیت بیشتری داشته باشد بیان کرد: شورای شهر نیز باید پیگیر کارهای شهرداری باشد و مطالبات مردم را پیگیری کند.
وی با بیان اینکه باید شورا برای پیگیری اقدامات شهرداری هدف‌گذاری داشته باشد تصریح کرد: باید برای پیگیری‌های خود اولویت‌بندی داشته باشیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه باید نامه‌نگاری‌ها نتیجه‌بخش باشد گفت: اگر نامه‌نگاری‌ها مشکلات مردم را حل نکند هیچ فایده‌ای ندارد.
وی با اشاره به طرح دوستدار کودک بیان کرد: ما در سالهای گذشته جشنواره بازی کودک را در رشت برگزار می کردیم اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا این جشنواره برگزار نشد اما می توان برنامه ای را جایگزین این مراسم کرد زیرا رشت شهر دوستدار کودک است.
زاهد با بیان اینکه در شهرداری فعالیت ها مانند سایر ادارت جزیره ای است گفت:این جزیره ای کار کردن باعث تاخیر در کارها می شود و حتما باید با مشورت کارها انجام شود.
بهراد ذاکری، عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه کلاس‌های مدارس ما امکانات اولیه ندارند افزود: متأسفانه به دلیل فشارها، وزارت بهداشت تصمیم به بازگشایی مدارس گرفت و اگر وزیر بهداشت نمی‌تواند با فشارها مقابله کند باید اعلام کند.
 
 
وی با بیان اینکه انتقادها را بابت بازگشایی مدارس به استاندار گیلان انتقال دادم گفت: رعایت موارد بهداشتی توسط دانش‌آموزان بسیار سخت است و دانش‌آموزان …
 ذاکری با اشاره به اینکه وضعیت پارک‌ها اصلاً خوب نیست بیان کرد: نگهبانان شهرداری که توانایی کنترل وضعیت امنیتی پارک‌ها را ندارند و باید برای این وضعیت فکری شود.
وی با تأکید بر اینکه باید از الگوهای خوب سایر استان‌ها و شهرها بهره بگیریم گفت: می‌توانیم با نظرسنجی از کودکان و برگزاری مسابقات از علایق کودکان باخبر شویم.
محمدحسن عاقل منش، عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت نیز در این جلسه با بیان اینکه مدیران مدارس حق اجبار دانش‌آموزان را ندارند گفت: به مدیران بسیار تأکید شده که مدارس باید به چند گروه تقسیم‌بندی شوند.
وی با اشاره به اینکه به هر نحوی تلاش شده که دستورالعمل‌ها رعایت شود بیان کرد: اگر والدین مشاهده کردند که مدارس دستورالعمل‌ها را رعایت نمی‌کنند فرزندان خود را به مدارس نفرستند.
عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه ارائه گزارش در شورا باید جدی گرفته شود اظهار کرد: باید سازمان‌ها اقدامات خود را در شورا گزارش دهند.
 
 
عاقل منش با اشاره به اینکه باید سطح آموزش را ارتقا بدهیم خاطرنشان کرد: همگی باید از یک امکانات مساوی برخوردار شوند و این در قالب طرح دوستدار کودک است.
رضا ویسی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه تشکیل یک اداره برای طرح اطلس کودکان در حد یک حرف بود اظهار کرد: طرح‌ها به سازمان‌های شهرداری‌های کشور و به واحدهای متولی ارسال‌شده و برخی از پاسخ‌ها دریافت شده و انتظار داریم سایر واحدها نیز پاسخ‌گو باشند.
وی با اشاره به اینکه کودکانی را که در قالب این طرح قرار می‌گیرند را باید شناسایی کنیم افزود: برای این طرح بودجه 400 میلیون تومانی را پیش‌بینی کرده بودیم که 100 میلیون تخصیص پیدا کرد.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری رشت با بیان اینکه در جهت تأمین اعتبار اقدامات اولیه انجام‌شده است گفت: در شورای اجرایی نیز جلسه خواهیم داشت تا کمبودهای این طرح را بررسی کنیم.
 
 
ویسی با اشاره به اینکه برنامه عملیاتی این طرح به‌زودی شروع خواهد شد بیان کرد: درصدد این هستیم که مشاور طرح گرفته شود تا طرح را به‌زودی شروع کنیم.
بابک رمضانی، معاون خدمات شهری شهرداری رشت نیز در این جلسه با بیان اینکه برنامه‌های مختلفی را برای کودکان در نظر گرفته‌ایم اظهار کرد: پروژه‌ای را از طریق سازمان آتش‌نشانی در نظر گرفته‌ایم که پارک آموزشی را تأسیس کنیم.
وی با بیان اینکه فضای ایستگاه 13 آتش‌نشانی رشت به این کار اختصاص داده‌شده افزود: سازه کار مهیا و تدابیر لازم نیز اندیشیده شده و نیاز به تکمیل دارد.
معاون خدمات شهری شهرداری رشت تصریح کرد: پارک ایمنی آتش‌نشانی برای کودکان خیلی مهم است زیرا کودکان از طریق این پارک با نکات ایمنی مربوط به آتش‌نشانی آشنا می‌شوند.
رمضانی با تأکید بر اینکه این کار به ایمنی شهر کمک خواهد کرد افزود: بودجه این طرح تا اوایل سال گذشته 700 میلیون تومان برآورد شده بود و خیلی‌ها هم آمدند که در این پروژه سرمایه‌گذاری کنند اما نشد.
معاون خدمات شهری شهرداری رشت با اشاره به آخرین بودجه برآورد شده برای این طرح خاطرنشان کرد: آخرین بار بودجه یک میلیارد و 700 میلیون تومانی برآورد شده است.
 
 
زینب فلک دوست، رئیس سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری رشت نیز در این جلسه با بیان اینکه زیباسازی لازم برای پارک‌های کودک در حال تهیه شدن است اظهار کرد: در رابطه با المان‌ها نیز کارگروه‌ها تشکیل‌شده و اگر طرحی مدنظر است می‌توانند به سازمان اعلام کنند تا کار اجرایی شود.
وی با بیان اینکه هزینه نگه‌داری از امکانات پارک‌ها ارزشمند است گفت: باید به این مسئله توجه ویژه شود و در زمینه نگه‌داری از پارک‌ها و فضای سبز نیز با توجه به اولویت‌ها نگهبان در نظر گرفته‌ایم.
 
 


 
 
 
تاریخ:
1399/06/21
تعداد بازدید:
494
منبع:
روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت
نویسنده:
آدرس: شهر رشت ، خیابان سـعدی ، کوچه شهید فرقان بین ، شورای اسلامی شهر رشت
تلفن های تماس :  32260029  -  32260046  -  32260045 دورنگار:     32242420 
ساعات کاری: 7 صبح الی 14:30 بعدازظهر | دیدار مردمی همه هفته روزهای سه شنبه
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به شورای اسلامی کلان شهر رشت می باشد.
Powered by DorsaPortal