در یکصد و چهل و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت لایحه دو فوریتی مرمت و احیای بناهای میراثی در اختیار شهرداری رشت تصویب شد
.
در یکصد وچهل و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت، اسماعیل حاجی پور ریاست شورای اسلامی شهر رشت با عرض خیرمقدم به میهمانان جلسه شورا از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان و شهردار رشت، گفت: بنده با تاخیر روز میراث فرهنگی را به همه هموطنان، مردم شریف استان گیلان و شهروندان گرامی شهر رشت تبریک عرض می کنم.
وی ادامه داد: میراث فرهنگی متعلق به تمامی مردم است و می بایست همگی در پاسداشت و حفظ آن تلاش نماییم.
رئیس شورای شهر رشت با خسته نباشید به مدیرکل پیشین میراث فرهنگی گیلان، اظهار داشت: ما در زمان ایشان هر کاری را خواستیم انجام دهیم گیر کردیم و به نتیجه نرسیدیم. بنده از آقای حلاج پور بابت اینکه پیشنهاد دادند تا در شورا حضور یافته و موضوعاتی را پیگیری نمایند تشکر و قدردانی می نمایم. این یعنی شما دغدغه دارید تا به مردم خدمت کنید.
وی افزود: ما در شهر رشت سه ساختمان تاریخی داریم که را میراث تاریخی شهر رشت است. بنده در زمان زلزله سال 69 شهردار کیاشهر بودم، اما در آن شب در رشت حضور داشتم. زمانی که زلزله سبب تخریب ساختمان ساعت شد بنده با دیدن این صحنه نشستم و گریستم. باید برای بازسازی این بنا از آقای مهندس واهانیان تشکر ویژه به جا آورد.
حاجی پور ادامه داد: ساختمان سازمان فرهنگی شهرداری رشت که در واقع همان مریضخانه بلدیه است و ساختمان عمارت حاج میرزا خلیل رفیع اولین شهردار رشت دیگر ساختمان تاریخی تحت تملک شهرداری رشت می باشد که مورد توجه ماست. بنده دیده ام که تفاهم نامه ای توسط اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری رشت امضا شده است.
وی ادامه داد: در مورد ساختمان تاریخی شهرداری رشت که به ساختمان ساعت شناخته می شود، قرار بود در طبقه همکف موزه مردم شناسی و در طبقه اول موزه بلدیه تاسیس شود. در ساختمان میرزا خلیل رفیع مصوب شده است تا موزه نهضت مشروطه بنا شود و در ساختمان مریضخانه بلدیه موزه صنایع دستی در نظر گرفته شده است. همه ما می بایست در این زمینه دغدغه مند و مصمم کارمان را پیگیر شویم. تا پیش از اینکه اعتبارمان از دست برود، باید کار را انجام دهیم. همین جا به آقای شهردار تاکید میکنم صفر تا صد به میراث فرهنگی کمک نمایند.
مسعود حلاج پور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، گفت: همانطور که عزیزان استحضار دارند بنده از 15 اردیبهشت ماه مدیرکلی میراث فرهنگی گیلان را برعهده گرفته ام، اما از سال 80 ساکن شهر رشت می باشم. این شهر را به خوبی می شناسم. پیش از این از شهر ما مرحوم قهرمانی که یاد و خاطر ایشان را گرامی می دارم به شهر رشت آمدند و خاطرات خوبی را برای مردم رشت بر جا گذاشتند و تمام تلاش خود را خواهم کرد تا تمام تلاش خود را برای ارتقای کیفیت زندگی در شهر رشت بکار گیرم.
وی ادامه داد: همانطور که می دانید ماده 98 قانون ششم توسعه مشخص کرده است که نگهداری ساختمان هایی که ثبت آثار ملی هستند از آن تاریخ به بعد برعهده دستگاه اجرایی است. در استان گیلان حدود 42% ساختمان های ثبت ملی شده متعلق به دستگاه های اجرایی استان، از جمله شهرداری رشت است. پنجشنبه هفته گذشته موفق شدیم تفاهم نامه ای با شهرداری رشت امضا نماییم و امروز خدمت عزیزان رسیدم پیشنهاداتی که اساسنامه آن در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر تنظیم شده است را تقدیم نمایم.
حلاج پور افزود: تصمیم بر این شد تا ساختمان بلدیه تبدیل به موزه مردم شناسی شود که برات مرمت آن از سوی شهرداری رشت مشاور تعیین شده است. برای این پروژه در سفر رئیس جمهور فرصت خوبی برای استان گیلان پیش آمده و برای موزه های شهر رشت تخصیص اعتبار شده که برای سال های 89 و 99 است و عجله داریم تا اسناد خزانه جذب شده و تامین اعتبار شود.
وی ادامه داد: شهردار محترم در این خصوص رهنمودهای لازم را داشتند که امیدوارم پس از جلسه امروز وارد فاز عملیاتی شویم. پشت ساختمان شهرداری فضایی وجود دارد که علاقمند هستیم به موزه انقلاب اسلامی و سایت موزه سنگ قبور اسلامی استان گیلان تبدیل شود. ما در تلاش هستیم تا سنگ قبور موجود را احصا کرده و در معرض دید همگان قرار دهیم.
حلاج پور اضافه کرد: در خصوص ساختمان میرزا خلیل رفیع که از گذشته مصوب شده است تبدیل به موزه میرزا شود و ساختمان کلاه فرنگی که تا به امروز در اختیار ما قرار داشته و تعدادی از نیروهای پژوهشی ما در آن مشغول هستند را تبدیل به موزه نهضت جنگل نماییم. این در حالیست که مجموعه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امکان در اختیار داشتن فضا برای تجمیع نیروها و ساختمان های خود را بنا به شرایط موجود ندارد، اما تصمیم گرفته شد این ساختمان به موزه نهضت جنگل تبدیل شود. هزینه چندانی برای مرمت آن پرداخت نخواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان همچنین اظهار داشت، ساختمان مریضخانه بلدیه رشت ]ساختمان فعلی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت[ تبدیل به موزه هنرهای دستی شود. اگر این کمک از سوی شما بزرگان انجام شود، کار برای ادامه مسیر سهل تر خواهد شد تا سایر سازمان ها نیز پای کار بیایند تا ما میراث دار پیشینیان خود باشیم. شهردار رشت نیز تاکنون با ما همکاری بسیار خوبی داشته اند که از زحمات انجام شده تشکر و قدردانی می نمایم.
وی با اشاره به گفتگوی خود با معاونت و وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: قول همکاری تمام و کمال در خصوص بودجه داده شده است. همچنین با توجه به حضور دکتر نوبخت در گیلان می توان از فرصت موجود استفاده نمود، زیرا اجرای این امورات نیازمند هزینه کرد فراوان است.
 
 
 
فاطمه شیرزاد عضو شورای شهر رشت به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت، با بیان اینکه سال هاست دغدغه در خصوص ساختمان های میراثی شهرداری رشت وجود دارد، اظهار داشت: به دلیل کمبود منابع مالی نتوانستیم به این موضوعات تحقق ببخشیم. در ماه های گذشته مواردی اتفاق افتاد که خوشبختانه با حضور و همکاری آقای حلاج پور می توانیم امیدوار به حل این مشکلات باشیم.
 
عضو شورای شهر رشت با اشاره به اینکه با طرح مطرح شده توسط مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، تعداد موزه های سطح شهر رشت افزایش خواهد یافت، گفت: موضوعات بسیار خوبی همچون موزه انقلاب اسلامی، موزه سنگ قبور اسلامی که برای اولین بار در شهرهای شمالی کشور قرار است انجام شود در این طرح ها دیده شده است و مکاتبات لازم با شهرداری رشت تا جایی انجام شده و مابقی نیز در حال انجام است.
وی افزود: مرمت ساختمان های تاریخی شهرداری رشت ]ساختمان ساعت[ و ساختمان مریضخانه بلدیه رشت ]ساختمان فعلی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری رشت[ با اعتبار 6 میلیارد تومان آغاز خواهد شد. امیدواریم با حضور دکتر نوبخت، در شرایطی که مدت زمان زیادی به پایان کار دولت باقی نمانده است، موانع موجود نیز از سر راه برداشته شود.
شیرزاد با اشاره به طرح های مورد نظر میراث فرهنگی ابراز امیدواری کرد تا با همکاری میان شهرداری رشت و میراث فرهنگی اتفاقات خوبی در شهر رشت رقم بخورد و با افزایش موزه های شهر رشت بخشی از مطالبات عزیزانی که در این زمینه دغدغه مند هستند را برطرف نماییم.
 
بهراد ذاکری دیگر عضو شورای شهر رشت نیز در این خصوص گفت: در مورد کار خوب نمی توان نظر غیرواقع داد و حضور خانم اخوان در میراث فرهنگی نیز خیال مان را از صحیح بود فرآیند انجام کار راحت می کند. اما اکنون که این کار در حال انجام شدن است ما به یک ایجاد تغییر در بافت پیاده راه نیازمندیم. از لباس فروشی و کفش فروشی تا موارد دیگر در پیاده راه وجود دارد و از این فرصت برای ایجاد یک تغییر به صورت آرام آرام استفاده کنیم تا این بافت کم کم عوض شود. امروزه پیاده راه تبدیل به مکانی شده است که بیشتر مورد استفاده کسانی قرار می گیرد که از شهرستان رشت و شهرهای اطراف به رشت می آیند و هیچ کار ویژه فرهنگی در این میان آورده نشده است.
عضو شورای شهر رشت ادامه داد: اگر شرایط کار در محدوده پیاده راه به سمتی برود که از طریق عوارض کاربری مغازه ها به سمت کافه کتاب ها و صنایع دستی و... برود می توانیم این منطقه و محدوده را به یک مکان و منطقه مشخص برای همین موضوع تبدیل نماییم.
 
 
 
محمد حسن عاقل منش عضو شورای شهر رشت نیز اظهار داشت: حداقل سه دهه است که بحث موزه های محدوده مرکزی شهر رشت را مطرح کرده ایم. زمانی که ساختمان شهرداری تخلیه شد، توقع مردم از ما بالاتر رفت. بسیاری از مردم آرزو داشتند بتوانند داخل این مجموعه رفته، قدم زده و عکس یادگاری بگیرند اما مجبور بودند تا از دیوار بیرونی این مکان عکس بگیرند. مگر آنکه در موارد استثنائی از نگهبان خواهشی می کردند و چند دقیقه ای به داخل راه داده می شدند.
وی ادامه داد: امروز این اتفاق در حال رخ دادن است. امروز با یک همدل و همراهی این اتفاق قرار است انجام شود. تا گذشته اگر می گفتیم که ساختمان شهرداری تبدیل به موزه شود کل مجموعه شورا جبهه می گرفتند و مخالفت می کردند. اما امروز میراث فرهنگی از یک واژه دیگر به نام مشارکت استفاده کرد و این موضوع لِم کار شد و خوشبختانه امروز با توجه به شرایطی که سختمان های ما دارد و احتمال دارد اتفاقاتی مانند ریزش و آتش سوزی رخ بدهد، سبب شده این همدلی ایجاد گردد و بنده کمتر موضوعی است را دیده ام که همه عزیزان با اعلام آمادگی و قدرت بحث را پیگیری کرده اند.
عضو شورای شهر رشت ادامه داد: میزان توقف مسافر در رشت بسیار کم است. امروز با موضوعات تخصصی در پیاده راه مرکزی اگر بتوانیم تا پایان سال یک، دو موضوع مناسب را به نتیجه برسانیم، می توانیم با سرعت در کار، پس از سالیان سال آرام آرام در یک جدول زمان بندی مناسب، با لحاظ قرار دادن موزه پست، بافت موزه ای مناسبی را برای مردم شهرمان و گردشگرانی که به رشت می آیند داشته باشیم.
 
 
 
رضا رسولی عضو شورای شهر رشت، گفت: بنده به دستور خانم شیرزاد در کنار ایشان قرار داشتم و مدل انجام کار همان مدل مصوبه تبدیل عمارت حاج میرزا خلیل رفیع به موزه مشروطه است. در این میان بزرگترین گام را میراث فرهنگی برداشت که ادبیات را از در اختیار بودن ساختمان ها به مشارکت تغییر داد.
وی ادامه داد: بحث هتل ایران در دور گذشته تعیین تکلیف شد و به سرمایه گذار واگذار شد و با تبدیل ساختمان پست به موزه پست این فضا در همان محدوده تغییر خواهد کرد و این بازآفرین عملی بافت مرکزی ماست. ما می دانیم که در هیچ جای دنیا هیچ ساختار حاکمیتی نمی تواند بدون حضور بخش خصوص بحث احیای ساختمان های تاریخی را داشته باشد.
عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه خوشبختانه به زودی چند موزه خیلی زود راه اندازی خواهد شد، ادامه داد: می بایست بستر اقتصادی درست و کاربری های متناسب با حوزه گردشگری در ساختمان های تاریخی اقتصادی شود. البته امیدواریم با رایزنی هایی که با معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور صورت می پذیرد امکان افزایش بودجه مرمت برای ساختمان های میراثی که تبدیل به موزه میشود را به دست بیاوریم.
 
 
 
فرهام زاهد نایب رئیس شورای شهر رشت، با تبریک ایام عید سعید فطر و تسلیت در پیش بودن روزهای 14 و 15 خرداد، به نمایندگان مجلس دهم خسته نباشید و برای نمایندگان مجلس یازدهم آرزوی موفقیت و خدمت نمود.
وی همچنین با گرامی داشت روز جهانی محیط زیست، گفت: روز 16 خرداد اعلام جمهوری گیلانی توسط میرزا کوچک خان جنگلی را به گیلانیان تبریک عرض می نمایم.
نایب رئیس شورا ابراز امیدواری کرد تا با همکاری میان شورا و میراث فرهنگی از جایگاه دکتر نوبخت به عنوان رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به خوبی استفاده شود.
زاهد ادامه داد: به شخصه بسیار خرسند هستم که این اتفاقات برای سامان دهی به ساختمان های میراثی تحت تملک شهرداری رشت در حال رخ دادن است. ما یک روز بنا به هر دلیلی نتوانستیم از ظرفیت خانم اخوان در شهرداری رشت استفاده کنیم اما میراث فرهنگی گیلان با هوشمندی توانست از این ظرفیت استفاده کند.
وی خطاب به مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، تاکید کرد: زمانی که شما قرار بود به مدیرکلی میراث منصوب شوید خیلی ها حرف هایی متفاوت را مطرح می کردند اما اقدامات شما و پیشگام شدن شما برای انجام این کار مهم نشان از توانایی شما دارد.
مسعود حلاج پور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در پاسخ به مباحث مطرح شده، اظهار داشت: ما آمده ایم تا کار کنیم. روز 20 خرداد ماه روز جهانی صنایع دستی است. سال گذشته استان گیلان افتخار این را داشت تا چادرشب قاسم آباد چابکسر ثبت جهانی شد. ما هنرهای بسیار زیادی از آستارا تا چابکسر و لوشان داریم که همه آنها با محوریت رشت می باشد.
وی افزود: ما جلسات بسیار زیادی تاکنون داشته ایم که یکی از آنها جلسات با اعضای محترم شورای شهر رشت و توافق بر سر موضوع ساختمان های میراثی شهرداری رشت است. ما در بحث صنایع دستی و بازار فروش آن با توجه به سال رونق تولید و تسهیلات مناسب برای رونق تولید، می توانیم از این ظرفیت ها استفاده نماییم.
 
 
 
پس از این لایحه دو فوریتی ساماندهی، مرمت و احیای بنای تاریخی عمارت شهرداری، اقدام مشابه نسبت به ساختمان استانداری قدیم و استفاده مشارکتی این دو نهاد برای ایجاد موزه و نامه اداره کل میراث فرهنگی در خصوص درخواست ایجاد فضای موزه در ساختمان های تحت تملک شهرداری رشت به رای گذاشته شد که اعضای شورای اسلامی شهر رشت نسبت به آن رای موافق دادند.
در ادامه جلسه نیز از سوی شورای اسلامی شهر رشت، با اهدای لوح تقدیر و هدیه ای به رسم یادبود از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تقدیر به عمل آمد.
اسماعیل حاجی پور رئیس شورای شهر رشت همچنین اظهار داشت: خبر خوش بنده این است که برخلاف مخالفت های شدید گذشته در خصوص زیرگذر میدان شهرداری رشت، مهندس حلاج پور قول بررسی طرح را دادند تا در صورت صلاحدید آن را تایید کنند. در همین خصوص قرارگاه خاتم الانبیا نیز آمادگی دارد تا به صورت یک لاین این کار را اجرایی نماید.
فرهام زاهد همچنین با اشاره به موضوع پیدا کردن کیفی با مبلغی معادل یک میلیارد تومان به دلار، توسط یکی از پاکبانان شهرداری رشت و تحویل آن به صاحبش، گفت: ما قول دادیم تا یک واحد در مسکن مهر رشت به این پاکبان عزیز تقدیم کنیم. دو اتفاق در استان ما در روزهای اخیر رخ داده که سبب رنجش همگان شده است. از اتفاق تلخ برای یک دختر نوجوان در حویق تالش تا اتفاقی که یک پسر نوجوان فوتبالیست در رشت رقم زد. در این میان ما می بایست ضمن تقدیر از ایشان، به وعده خود عمل نماییم و این موضوع در شورا پیگیری شود.
همچنین بهراد ذاکری دیگر عضو شورای شهر رشت با اشاره به لایحه ارائه شفاف آرای کمیسیون ماده 100 و طرح شفافیت شورا و شهرداری، گفت: این موارد نیز می بایست هرچه سریع تر جامه عمل پوشانده شود.
وی ادامه داد: متاسفانه فایل صوتی در اختیار است که به نهادهای نظارتی و حراستی تقدیم خواهد شد. در این فایل صوتی معاون خدمات شهر یکی از مناطق از پیمانکار عذرخواهی میکند که رئیس ناحیه کار ساختمان خلاف شما را خوابانده و از انجام تخلف جلوگیری کرده است. این فایل به حراست تحویل داده شده و برای آقای شهردار نیز ارسال می شود تا با این تخلف برخورد جدی انجام شود.
 
 
تاریخ:
1399/03/09
تعداد بازدید:
397
منبع:
روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت
نویسنده:
شعال سال 99؛ جهش تولید
آدرس: شهر رشت ، خیابان سـعدی ، کوچه شهید فرقان بین ، شورای اسلامی شهر رشت
تلفن های تماس :  33260029  -  33260046  -  33260045 دورنگار:     33242420 
ساعات کاری: 7 صبح الی 14:30 بعدازظهر | دیدار مردمی همه هفته روزهای سه شنبه
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به شورای اسلامی کلان شهر رشت می باشد.
Powered by DorsaPortal