یکی از بزرگترین گلخانه های کشور در رشت ساخته خواهد شد
یکی از بزرگترین گلخانه های کشور در رشت ساخته خواهد شد
 
رئیس شورای اسلامی شهر رشت در یکصد و بیست و دومین نشست عادی این شورا غروب چهارشنبه چهارم دی ماه 98 از توافق برای ساخت یکی از بزرگترین گلخانه ها در شهر رشت خبر داد.
 
  به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت، اسماعیل حاجی پور در تشریح این گفت: شرکت تعاونی عمران شهرستان رشت با شش هزار عضو به مدیر عاملی دکتر رضایی خواه در توافقی با شهرداری رشت بزرگترین مجموعه گلخانه ای استان گیلان را در شهر ما ایجاد خواهد شد.
  وی افزود: این گلخانه در زمینی به مساحت 200 هکتار با مشارکت شهرداری رشت ایجاد شود و زمین آن در اختیار شرکت تعاونی یاد شده است.
حاجی پور گفت: چرا رشت با این همه منابع و امکانات باید گل و گیاه خود را از شهرهای دیگر تهیه کند؟ ایجاد این گلخانه در شهر سبب می شود نه تنها گل و گیاه مورد نیز شهر رشت تامین کرد بلکه رشت تامین کننده گلها و گیاهان دیگر کشورها نیز باشد.
    رئیس شورای اسلامی شهر رشت همچنین به نهایی شدن اقدامات مرتبط با پروژه سرمایه گذاری پارک آبی رشت اشاره کرد و گفت: کارهای مربوط به این پروژه به اتمام رسیده و ظرف یک هفته تا 10 روز آینده به فراخوان گذاشته می شود.
   وی ادامه داد: برای اجرای این پروژه سرمایه گذاری بزرگ در شهر رشت مشاور گرفته و کار مطالعاتی آن نیز تمام گردیده و طرح آماده است.
وی همچنین با قدردانی از مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان تاکید کرد: در نشستی با ایشان برخی مشکلات قدیمی شهر رشت در زمینه باغهای مختلف شهر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با بزرگواری آقای دکتر یوسف پور مدیر کل محترم منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان مشکل باغ 45 هکتاری لاکان حل شد همچنین مسئله مربوط به بوستان مفاخر و مشکلاتی که در این زمینه وجود داشت حل شد و فصل گردید که من از ایشان کمال تشکر را دارم.
 
 
 
    حاجی پور در ادامه خاطر نشان کرد: در گفت وگو با استاندار گیلان مشکل پیش آمده برای ما که تامین اجتماعی یکی از املاکی که شهردلری قرارداد بسته شده بود را با حکم قضایی به عنوان بدهی شهرداری توقیف کرد، حل و فصل گردید و قرار شد در نشست نهایی با استاندار گیلان و آقای حق پرست بخشی از بدهی به شکل قسط پرداخت شود.
وی به موضوع مهم دیگر در ارتباط با رانندگان استیجاری شهرداری اشاره کرد و گفت: پیشنهاد دادیم که این رانندگان به شرکت تعاونی وصل و مرتبط شوند.
   رئیس شورای اسلامی شهر رشت همچنین افزود: برخی از این رانندگان 15 یا 16 سال بود که کار می کردند و هنوز وضعیت آنها مشخص نبود که هیات حل اختلاف با این‌موضوع اشکال گرفته بود و پس از دفاعیه ما رای صادر کرده است و قرار شد با رعایت ماده 4 این امکان فراهم شود تا تعین تکلیف شوند و ما هم بر همین اساس نامه ای به آقای شهردار برای حل مشکل چندین ساله رانندگان استیجاری دادیم.
وی با اشاره به اینکه در حل این موضوع تک تک عزیزان شورا همکاری کردند، گفت: از آقای استاندار که بزرگوارانه این مسئله را پیگیری کرد نیز سپاسگزارم و امیدوارم بعد از این هم بتوانیم از همین ماده 14 استفاده کنیم و مسئله بخش دیگر را حل کنیم.
   رئیس شورای اسلامی شهر رشت در ادامه گفت: روز شنبه آینده ساعت شش بعدازظهر آقای استاندار از عزیزان شورا برای یک نشست ویژه دعوت کرده اند و ما هم تلاش می کنیم ایشان را هفته بعد از آن به شورا دعوت کنیم تا تشریف بیاورند و مسائل و مشکلات شورا و شهرداری را با ایشان در میان بگذاریم کما اینکه ایشان به مسائل اشراف دارند و هر موضوعی را که با استاندار محترم در میان گذاشتیم ایشان نهایت همکاری را انجام دادند.
 
 
 
   وی سپس گفت: نکته دیگر اینکه باید تشکری ویژه از فردی که مظلومانه برای شهر رشت تلاش کرد و کارش از نگاه ما مغفول مانده و آن هم تلاش آقای محمد محبتی است که خیلی برای تصویب پروژه تراموای رشت تلاش کردند بدون اینکه مسوولیتی داشته باشند یا حکمی‌.
حاجی پور ادامه داد: خواستم از اعضای شورا اجازه بگیرم تا تقدیری ویژه از ایشان بنماییم که تلاش وی سبب شد تا روز 98/9/25 مجوز ساخت تراموای رشت از شورای ترافیک استان گرفته خواهد شد و حالا باید برنامه ای بگذاریم تا آقای افتخاری نماینده محترم فومن که عضو شورای عالی ترافیک کشور هستند. از این پروژه در رشت دفاع کنند تا ان شاءالله مردم رشت و سراسر استان از مواهب این نعمت بهره مند شوند.
وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: در اینجا لازم‌ می دانم‌ از انسان پاکدست و پاکدامن که افتخار بزرگ برای قشر پاکبان شهرمان است و با اینکه در بدترین شرایط اقتصادی زندگی می کند، اما از خود وجدان کاری نشان داده، تشکر کنم.
  رئیس شورای اسلامی شهر رشت اظهار نمود: امشب خدمت آقای علی انصافی پاکبان شریف شهر رشت هستیم که مبلغ یک میلیارد تومان به صورت دلار را پیدا کرد‌ و سپس به صاحب اصلی آن برگردانده است. این ارزش است. خیلی ها ممکن است پست و مقام نداشته باشند اما انسانیت داشته باشند باشند.
 
 
 
  وی ادامه داد: ما به رسم ادب و اینکه بگوییم اینگونه کارها برای شورا ارزش دارد از ایشان دعوت کردیم تا هم عرض ادب کنیم و هم هدیه ای به رسم یادبود به ایشان تقدیم کنیم و هم دقایقی پای صحبت و درد دل این پاکبان شرافتمند بنشینیم و لوح تقدیری را تقدیم ایشان نماییم.
وی سپس از این پاکبان وظیفه شناس خواست تا اگر نکته ای دارد بیان کند و علی انصافی که با دختر خردسالش به صحن شورا آمده بود خیلی کوتاه چند خواسته را مطرح کرد.
وی گفت: همه همکاران من از پرداخت نامنظم حقوق خود در رنج و مشقت هستند.
او از رئیس و اعضای شورا خواست تا حق و حقوق کارکنان شهرداری به موقع به آنها پرداخت شود.
وی همچنان به عنوان درخواست برای خودش هم گفت: اگر بتوانم یک شغل بهتر داشته باشم، بیشتر می توانم خدمت‌ کنم.
 علی انصافی تاکید نمود: مسئله ای او و خانواده اش را رنج می دهد، موضوع شرکتی بودن اوست، از شورا می خواهم در این زمینه همکاری کنند.
 
 
 
در ادامه بهراد ذاکری با مقایسه کار این جوانمرد با کار علیرضا جهانبخش گفت: ما وقتی علیرضا جهانبخش فوتبالیست خوب شهرمان افتخار آفریدند به او یک واحد مسکن مهر دادیم، فکر نمی کنم کار آقای علی انصافی از آن‌ کمتر باشند.
وی افزود: من فکر می کنم ارزش کاری که این پاکبان شرافتمند انجام داد خیلی بیشتر از ارزش مادی آن پولی بوده که به صاحبش برگردانده شده است و از کار علیرضا جهانبخش بیشتر بود.
 
   ذاکری گفت: او می توانست با این پول هم‌ خانه، هم‌ ماشین و هم امکانات برای خودش بخرد اما در با وجود نیاز و احتیاج شدید مالی، با نهایت انصاف و جوانمردی پول را به صاحب اصلی اش برگردانده که این ارزش والا و گرانقدری است.
این عضو شورای اسلامی شهر رشت پیشنهاد کرد: از اعضای شورا می خواهم تا مصوب کنیم یک مسکن مهر را در اختیار این جوانمرد قرار دهیم.
 
 
 
    فاطمه شیرزاد گفت: به نوبه خودم ضمن تشکر از این پاکبان، شرافتمندانه قدردانی می کنم.
رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت افزود: اقدام آقای علی انصاری ارزشمند و قابل تقدیر است. ما در شورای چهارم هم چنین موضوعی داشتیم که پاکبان عزیزی گردنبند طلا پیدا کرده بود و به صاحبش برگرداند که این نشان می دهد پاکبان شهر ما در اوج نیاز، انسانهای شرافتمند و منصف هستند.
شیرزاد افزود: به نظر من این اقدام آقای علی انصافی که با دختر گل شان که چادر مشکی به سر کرده و به شورا آمده که آن هم ارزشمند است، نیازمند نگاه ویژه است.
وی سپس از حاضران خواست به احترام این پاکبان شریف از جا برخیزند و او را تشویق کند.
 
     محمدحسن علیپور هم در سخنانی از علی انصافی قدردانی کرد و گفت: این اقدام آقای انصافی نشان از انصاف و پاکدستی پاکبانان رشت دارد.
وی افزود: با سخنان آقای انصافی اشک شوق در چشمان نن حلق زد و اینکه ایشان با مناعت طبع خود درس بزرگی به همه ما دادند.
علیپور گفت: همه ما به وجود چنین پاکبانان شرافتمند به خود می بالیم.
 
 
 
رئیس شورای اسلامی شهر رشت هم با اشاره به اینکه در نامه ای از شهردار رشت خواهم خواست تا این‌ پاکبان شرافتمند را به شورا به عنوان پیشخدمت معرفی کنند، گفت: نامه ای با امضای یازده عضو شورای اسلامی شهر رشت مبنی بر اعطای یک واحد مسکن مهر به آقای علی انصافی با قید دو فوریت اعلام وصول شد که به رای می گذارم.
پس از رای مثبت اعضای شورا، اسماعیل حاجی پور خطاب به علی انصافی گفت: ان شاءالله مبارک باشد و ما کارهای اداری اعطای هدیه را انجام‌ می دهیم.
سپس متن لوح سپاس تهیه شده با امضای اسماعیل حاجیپور به وسیله نایب رئیس شورای اسلامی شهر رشت خوانده شد و تقدیم علی انصافی گردید و اعضای شورا با علی انصافی و دختر خردسالش که با چادر بود عکس یادگاری گرفتند و به دنبال آن با خروج علی انصافی از صحن شورا و رفتن اسماعیل حاجی پور به جلسه ای دیگر، یکصد و بیست و دومین نشست شورای اسلامی شهر رشت با ریاست فرهام زاهد دنبال گرفته شد.
گفتنی است رئیس شورای اسلامی شهر رشت در آغاز سخنانش در این‌جلسه فرا رسیدن میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) را به هموطنان مسیحی به ویژه همشهریان مسیحی تبریک گفت و با اشاره به مناسبت روز ایمنی و کاهش اثرات بلایای طبیعی از سازمان نظام مهندسی خواست تا با نظارت بیشتر بر ساختها و سازها جلوی خسارات بیشتر هنگام بروز حوادث ناگوار همچون زلزله را بگیرد.
وی همچنین فرا رسیدن روز نهم دی روز بصیرت را نیز تبریک گفت و تاکید نمود: امیدوارم دولتمردان قدر این مردم را بیشتر بدانند.
 
 
 
  ‎لایحه کمک مالی به تیمهای سپیدرود و داماش رشت تصویب شد
‎در بخش دوم یکصد و بیست و دومین نشست علنی شورای اسلامی شهر رشت که پس از خروج اسماعیل حاجی پور به ریاست فرهام زاهد برگزار شد ابتدا نامه های رسیده اعلام وصول شد.
‎اولین و دومین نامه، لایحه کمک مالی به تیم سپیدرود رشت برای تامین هزینه های لجستیک به مبلغ چهار میلیارد و 500 میلیون ریال به صورت نقدی و بهره گیری از خدمات اسکان کمپینگ عینک از اعتبارات سازمان فرهنگی به مبلغ سه میلیارد به صورت غیرنقدی با قید دو فوریت و ایضاً همین میزان کمک نقدی و غیرنقدی برای باشگاه فرهنگی - ورزشی داماش رشت با قید دو فوریت اعلام وصول شد و فرهام زاهد از موافقان و مخالفان این دو لایحه خواست تا نظراتشان را بیان کنند.
 
 
 
‎دکتر احمد رمضانپور به عنوان موافق گفت: مساعدت مالی به بعضی از مجموعه های فرهنگی و ورزشی با توجه به شرایط مالی شهرداری ممکن است از دید برخی ها پسندیده نباشد اما من اعتقاد دارم فوتبال سرمایه اصلی یک شهر، استان و کشور است. هر چند به دلیل عدم تدبیر مسئولان ذی ربط این ورزش در گیلان رو به افول است یک روز ملوان جایگاه خود را از دست می دهد و یک روز سپیدرود و یک روز داماش.
‎وی ادامه داد: مدیریت ضعیف در بخشهای مختلف سبب شده تا تیمهای فوتبال گیلان امروز رو به افول باشند. به اعتقاد من هر خرجی روی فوتبال شود هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است و ما می توانیم با هزینه ای اندک چندین نیروی جوان آینده دار تربیت کنیم که برای این خطه افتخوارآفرینی کنند.
‎وی ادامه داد: منکر ضعف هیات فوتبال و سازمان ورزش در کمک به این تیمها نیستم اما در شرایطی که تیمهای فوتبال شهرمان در شرایط اضطراری هستند، شهرداری که یکی از وظایفش حمایت از ورزش محلات و ورزشکاران است می تواند کمک کار این تیمها باشد. از دیگر اعضا می خواهم به این لوایح رای بدهند.
 
 
 
دکتر سیدامیرحسین علوی به عنوان مخالف این لوایح تاکید کرد: البته جنس موضوعاتی که می خواهم مطرح کنم در قالب هشدار و تذکر است.
‎وی افزود: در طول این سالها شورا و شهرداری همواره به این دو تیم کمک کرده اما هیچگاه گزارشی کامل از نحوه هزینه کرد مبالغ اختصاص داده شده، دریافت ننموده است.
‎وی گفت: گله مندی دوم من وضعیت بغرنج امروز شهرداری رشت است و عقب افتادن حقوق پرسنل و حقوق کارگران. چه رسمی و حجمی که باید به این مسئله توجه داشت.
‎علوی افزود: ما چه در شورا و چه در شهرداری ذی نفعانی در این دو تیم داریم، سوال من این است آیا این موضوع نقض قانون مداخله مستقیم هست یا نیست؟ چرا از بازرسی یکبار برای همیشه در این زمینه کسب تکلیف نمی کنیم تا خدای ناکرده در آینده دچار چالش نشویم؟ کسی با نفس کمک مخالفتی ندارد اما باید این کمکها با رعایت موازین دنبال شود.
‎این عضو شورای اسلامی سپس گفت: چرا سازمانی که متولی ورزش است و امکانات هم دارد، امکانات و تاسیسات خود را اجاره می دهد و کسب درآمد می کند و آنوقت شهرداری باید امکانات خود را که نیاز شهر هم هست به رایگان در اختیار این تیمها بگذارد، این تناقض در عملکرد عدالت است؟ باید برای این مسائل چاره اندیشی شود.
‎علوی همچنین خاطر نشان کرد: شهرداری می آید تیم فوتسالی را که تنها با 50 میلیون تومان جمع و جور می شد از دست می دهد و تیمهای بانوان و رده های مختلف سنی را تعطیل می کند، در حالی که می شد به این تیمها به عنوان سرمایه های اصلی شهر توجه کرد.
‎نمی دانم چرا گاهی به اندازه یک دریا می بخشیم و گاهی از یک لیوان نمی گذریم؟
 
 
 
‎بهراد ذاکری با اشاره به اینکه از دوران کودکی طرفدار سپیدرود بوده و هر اتفاق خوب که برای این تیم رقم بخورد او را خوشحال می کند، گفت: مطالبی که آقای علوی گفتند درست بود. ما روی بانوان و تیمهای رده سنی با مبالغ کم می توانستیم سرمایه گذاری کنیم که نکردیم و همیشه فشار روی اعضای شورا در کمک به این دو تیم وجود دارد و سر آخر می بینیم کمکی که به این تیمها شده نه وضعیت این دو تیم را بهبود بخشیده و نه حق و حقوق بازیکنان پرداخت شده است.
‎این عضو شورا ادامه داد: من دو پیشنهاد مشخص دارم یکی اینکه دو فوریت این لایحه به یک فوریت تبدیل شود تا در کمیسیونهای تخصصی مورد بررسی قرار گیرد و دوم اینکه از این دو تیم گزارش بخواهیم که این کمکها کجا هزینه شده و چگونه به مصرف رسیده است؟
‎وی افزود: به نظر من درست نیست در شرایط سخت اقتصادی موجود در حالی که پاکبانان شهرداری چند ماه است حقوق نگرفته اند، بدون اینکه از مسوولان ورزش، هیات فوتبال و مالکان دو تیم گزارش بخواهیم، این کمکها انجام شود.
‎ذاکری همچنین گفت: اگر لایحه کمک مالی تصویب شد مصرانه می خواهم که از مسوولان مرتبط توضیح بخواهیم. سختگیرانه عمل کنیم و نظارت بر خرج را افزایش دهیم. اگر یکبار این مسوولان در صحن شورا حاضر شوند و مردم بدانند اینها با کمکهایی که به آنها شده چه کرده اند، فشار از شورا برداشته می شود.
 
 
 
‎دکتر رضا رسولی هم در موافقت با لایحه کمک مالی گفت: استنباط من این است که نهایتاً نظر همه دوستان موافقت کلی با این لوایح است اما دغدغه هایی وجود دارد که به جا ارزیابی می شود.
‎وی گفت: شرایط بحرانی این دو تیم ایجاب می کند که به آنها کمک کنیم و مردم هم دلخوش به همین دو تیم شهرشان هستند و این می تواند آثار اجتماعی مثبت داشته باشد.
‎این عضو شورای اسلامی شهر رشت ادامه داد: از نظر من تایید این لایحه به صورت دوفوریتی هیچ مغایرتی با بررسی و تحقیق ما ندارد.
‎در نهایت پس از بیان نقطه نظرات موافق و مخالف، فرهام زاهد دوفوریت و اصل لایحه را به رای گذاشت و هم دو فوریت و هم اصل لایحه کمک به دو تیم سپیدرود و داماش رشت رای آورد.
‎لایحه اخذ مجوز توافق با بانک شهر که به دلیل بالا بودن کارمزد در کمیسیون برنامه و بودجه رد شده بود، لایحه تقسیط بدهی فاطمه گودرزوند که در کمیسیون بودجه تایید شده بود، لایحه کمک به انجمن بیماران کلیوی که کمیسیونهای فرهنگی و بودجه موافقت کرده بودند، لایحه انعقاد تفاهمنامه با بانک قرض الحسنه مهرایران که به تایید کمیسیون بودجه رسیده بود و لایحه تکمیل ساختمان درمانگاه هموفیلی که در کمیسیونهای بودجه و فرهنگی تایید شده بود، در صحن علنی شورا رای آورد.
 
‎همچنین قرار شد کمیسیون توسعه و عمران در اسرع وقت در زمینه تعیین تکلیف دکلهای مخابراتی سطح شهر رشت اقدام کند.
‎متن نامه اعتراض فرمانداری رشت به بند یک صورتجلسه یکصد و شانزدهمین نشست شورا مورخ 98/9/8 با پذیرش تعرفه سازمانهای فرهنگی و زیباسازی و مغایر دانستن تعرفه سازمان حمل و نقل با مفاد تصمیمات تبصره 3 قانون تعزیرات حکومتی مورخ 73/7/19 برای حاضران خوانده شد.
‎در پایان مقرر شد جلسه فوق العاده بعدی شورای اسلامی شهر رشت روز چهارشنبه آینده برگزار شود.
 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1398/10/05
تعداد بازدید:
255
منبع:
روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت
نویسنده:
شعال سال 99؛ جهش تولید
آدرس: شهر رشت ، خیابان سـعدی ، کوچه شهید فرقان بین ، شورای اسلامی شهر رشت
تلفن های تماس :  33260029  -  33260046  -  33260045 دورنگار:     33242420 
ساعات کاری: 7 صبح الی 14:30 بعدازظهر | دیدار مردمی همه هفته روزهای سه شنبه
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به شورای اسلامی کلان شهر رشت می باشد.
Powered by DorsaPortal