پیام رئیس شورای اسلامی شهر رشت
به مناسبت سالروز فتح تهران بدست مشروطه خواهان گیلانی
سید امیرحسین علوی: مجاهدت های دوره مشروطه و وقایع ای همچون پیل داربن برگی از تاریخ سراسر عزت گیلان زمین
سید امیرحسین علوی:
مجاهدت های دوره مشروطه و وقایع ای همچون پیل داربن برگی از تاریخ سراسر عزت گیلان زمین
بسمه تعالی
تاریخ سرزمین کادوسیان، پر است از رشادت ها و جوانمردیهای این مرز و بوم که شاید بخشی از آن در تاریخ محلی ثبت شده است.
شکستها و البته کامیابی هایی که کمتر از آن سخن گفته شده، اگرچه امروز یادبود شهدای مشروطه و رشادتهای مجاهدان گیلانی است ولی می خواهم یادی هم داشته باشم از جوانانی که پای درختان آزاد روستای" پیله داربن" مثل برگ خزان به زمین ریختند، ولی اجازه ندادند متجاوزان روسی از آبراه پیربازار وارد رشت شوند.
نبرد پیله داربن ، اگرچه زودتر از واقعه مشروطه به سال 1184 خورشیدی رخ داد، ولی از آن دست حوادثی است که ما گیلانیها باید به خود ببالیم؛ روسهایی که توانستند مرزهای شمال غربی کشور را در همان مقطع تاریخی به راحتی تصرف کنند، به گیلان که رسیدند، با تاکتیک جوانان این سرزمین نه تنها زمینگیر شدند، بلکه فرمانده روس دستور عقب نشینی کشتی های جنگی را صادر کرد.
تاریخ ثابت کرده گیلانی تا به نتیجه مطلوب نمی رسید، از پا نمی نشست و نمونه اش اعاده مشروطه و بازگشایی مجلس هست که حاصل رشادت های جوانانی است که در شرایطی که مجاهدان تبریزی در محاصره روسها بودند، توانستند قزوین و تهران را فتح کنند و حکومت مبتنی بر قانون را باز گردانند.
و امروز ما به یاد تمام این رشادتها اینجا جمع شده ایم، تا همه این پایمردیها را گرامی بداریم.
یاد میرزا کریم خان رشتی، یاد معزالسلطان، یپرم خان ارمنی، میرزا خلیل رفیع که از طراحان قتل آخرین حکمران مستبد گیلان بود و ما امروز در عمارتش به یاد او جمع شده ایم.
یاد میرزا حسین خان کسمایی، جوان متمکن روزنامه نگاری که گفته شده بخش زیادی از هرینه فتح تهران را از گرو گذاری املاک وراثی خود و حتی جواهرات همسرش تامین کرد.
و از همه بیشتر به یاد میرزا کوچک که همراه فاتحان بود و اگر چه مشروطه باز هم ناکام ماند ولی میرزای ما ناامید نشد و بازهم پرچم آزادی و مبارزه را در جنگلهای گیلان برافراشت.
امیدوارم نخستین نمایشگاه اسناد مشروطه یک گام باشد برای پاسداشت وقایع تاریخی گیلان و بتوانیم در 20 مرداد نیز که سال روز آغاز جنبش جنگل به رهبری میرزا کوچک در جنگلهای تولم است، ویژه برنامه دیگری هم داشته باشیم.
سید امیر حسین علوی
رئیس شورای اسلامی شهر رشت
 
تاریخ:
1397/04/21
تعداد بازدید:
43
منبع:
روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت
نویسنده:
شعال سال 97؛ حمایت از کالای ایرانی
آدرس: شهر رشت ، خیابان سـعدی ، کوچه شهید فرقان بین ، شورای اسلامی شهر رشت
تلفن های تماس :  33260029  -  33260046  -  33260045 دورنگار:     33242420 
ساعات کاری: 7 صبح الی 14:30 بعدازظهر | دیدار مردمی همه هفته روزهای سه شنبه
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به شورای اسلامی کلان شهر رشت می باشد.
Powered by DorsaPortal