۱۳۹۷ شنبه ۲۷ مرداد
شورای اسلامی شهر رشت
رئیس شورا خواستار تخصیص بخشی از اعتبار دولتی تخصیص یافته به شهرداری شد 1396/07/10
رئیس شورا خواستار تخصیص بخشی از اعتبار دولتی تخصیص یافته به شهرداری شد

 

در یازدهمین جلسه شورا؛

رئیس شورا خواستار تخصیص بخشی از اعتبار دولتی تخصیص یافته به شهرداری شد

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی کلانشهر رشت، عصر امروز، دهم مهر ماه، یازدهمین جلسه شورای شهر رشت در تالار شورا برگزار شد. در این جلسه رئیس شورا از استاندار خواست با توجه به نامه نگاری های صورت گرفته بخشی از اعتبار دولتی که برای مدیریت بحران تخصیص یافته به شهرداری اختصاص یابد.

 

 در این جلسه همچنین چارت شورای شهر با اصلاحاتی تصویب گردید. همچنین اعضای شورا با راه اندازی مجدد مرکز پزوهش شورا موافقت کردند.

امیر حسین علوی،  در ابتدای جلسه برای جلال الدین محمد شکریه ارزوی سلامتی نمود و افزود: خوشبختانه این عضو شورا از بیمارستان مرخص شده اند و ارزوی بهبودی برای ایشان داریم.

رئیس شورا با اشاره به حکم انتصاب نصرتی شهردار رشت تاکید کرد: به زودی مراسم معارفه ایشان  با  اعطای حکم وزارت کشور برگزار می شود.

علوی همچنین به حجت جذب تبریک گفت و اروزی توفیق برای وی به عنوان رئیس شورای شهرستان نمود و ابراز کرد: اعضای شورای شهر رشت همچنان در تعامل و خدمت با اعضای شورای شهرستان رشت خواهند بود. وی همچنین به حامد عبدالهی به عنوان نماینده شورای استان  نیز تبریک گفت.


 

رئیس شورا همچنین از تلاش روسای کمیسیون ها در برگزاری مرتب جلسات تقدیر نمود و افزود: در کمیسیون عمران طرح تفضیلی در برخی مناطق موجب دغدغه مردم و سرمایه گذاران  و سازندگان شده است و بنظر می رسد این طرح نیازمند بازبینی است و با توجه به ظرفیت در اعضای شورا طرح تفصیلی نیازمند  بازبینی است.

علوی خطاب به رئیس کمیسیون فرهنگی شورا هم تصریح کرد: در حوزه فرهنگی رشت نیازمند یک مطالعه جامع است تا در حوزه فرهنگی شاهد تدوین برنامه ای مدون برای حل معضلات حوزه فرهنگی رشت  باشیم.

وی همچنین خطاب به رئیس کمیسیون بودجه ابراز کرد: شیوه های نظارتی در حوزه مالی باید سیستماتیک باشد تا کارها با سرعت انجام شود. بعضا مشاهده شده برخی نامه های حوزه مالی دچار پروسه اداری و طولانی شدن زمان شدن اند.

علوی با اشاره به  اجرای حسابرسی مالی شهرداری گفت: هرچند در شورای چهارم این مهم پیگیری شد ولی حسابرسی سالهای ماضی ناتمام ماند و امیدواریم رئیس کمیسیون بودجه به همراهی شهردار جدید به دنبال تکمیل تفریغ بودجه و حسابرسی باشد.

رئیس شورا همچنین در مورد ساماندهی رودخانه های رشت تاکید کرد: رئیس کمیسیون بهداشت خوشبختانه پیگیر دریافت مطالبات دولتی هستند. ولی با توجه به سر ریز آلودگی شهری به تالاب انزلی باید در این زمینه اقدام جدی صورت گیرد.

وی در مورد بازبینی طرح بی ار تی که در کمیسیون ترافیک هم مطرح شده، یادآور شد: این مسیر برای شهر خطر آفرین شده  است و اگر قرار است بی ار تی اجرا شود باید طرح تکمیل گردد و در غیر این صورت این محور باید از حوزه ترافیکی مورد بازبینی قرار گیرد.

 

رئیس شورا بار دیگر به استاندار جدید تبریک گفت و تاکید کرد: اختصاص بودجه مشخص برای 30 میلیارد به شهرستان رشت تخصیص یافته است و مدیران هم تلاش کردند برای دریافت این اعتبار. اما با توجه به اینکه این مبلغ برای استان واریز شده، به دلایلی منابع تخصیص یافته -ان هم در شرایطی که شهرداری رشت دچار بحران مالی است- تخصیص نمی یابد.

 علوی افزود: عدم تخصیص این منبع به شهرداری رشت به هر دلیلی، صحیح نیست و دریافت ان از دست استاندار ساخته است. و به عنوان رئیس شورا از استاندار محترم تقاضا دارم با توجه به نامه نگاری ها و پیگیری متعدد مدیران و حتی نمایندگان مجلس، موضوع را پیگیری نمایند. متاسفانه  پروسه تخصیص این اعتبار مسیری را طی می کند که برازنده  مسئولان رشت نیست و هر کس در این جایگاه هست باید به فکر خدمت باشد . مطالبه ما مشخص است  و مسئول مربوطه پاسخ دهد منبع مالی که به استان تخصیص یافته، چرا مدیری که در این جایگاه هست اعتبار لازم را به  شهرداری تخصیص نمی دهد.

وی تاکید کرد: باعث تاسف است که باید از تریبون رسمی شورا  اعلام کنم کم کاری در این حوزه اتفاق افتاده است. همه ما به عنوان مسئول و خدمتگذار باید در راستای خدمت و حفظ ارزشها گام برداریم تا خدا هم راضی باشد.


 

رئیس شورا خطاب به رسانه های خبری حاضر در جلسه هم گفت: هیچ نکته پوشیده ای بین مردم و اعضای شورا نیست و از رسانه ها انتظار داریم با نمایندگان خود همکاری و همراهی نمایند و اگر جلسه ای نیاز است که غیر علنی برگزار شود، با نمایندگان خود همراهی نمایند ما نیز به عنوان اعضای شورا در ادامه مسیر حرکت نیازمند کمک رسانه ها هستیم.

علوی افزود: برخی مسایل از سوی اعضای شورا مطرح می شود که زمان رسانه ای شدن ان نیست و طبق قانون نیز شورا حق دارد جلسات غیر علنی داشته باشد و از رسانه ها انتظار داریم با دقت صدای خدمت صادقانه شورای شهر را به گوش مردم برسانند و از حواشی پرهیز نمایند.

رئیس کمیسیون عمران خواستار خرید ماشین الات شهرداری برای مدیریت بحران شد

رئیس کمیسیون عمران شورا نیز برای شکریه ارزوی سلامتی نمود و با اشاره به برخی حواشی گفت: با شروع کار شورای پنجم می باید شفاف سازی کنیم و علاج واقعه قبل وقوع را در سرلوحه کار خود قرار دهیم.


 

رضا رسولی افزود: روز آتش نشان را پشت سر گذاشتیم و در سالهای اخیر نقش آتش نشان بویژه واقعه پلاسکو برای همه نشان داد که اتش نشان ها چه نقش خطیری دارند.  غفلت در حوزه ایمنی صدمات جبران ناپذیری وارد می کند. در شورای چهارم به حوزه اتش نشانی نگاه ویژه ای شد و مدیران این سازمان خدمات قابل توجهی در حوزه ایمنی و اتش نشانی داشتند و امیدورایم با تدوام حرکت شورای چهارم در شورای پنجم نیز ادامه یابد و  بتوانیم خرید تجهیزات اتش نشانی را در حوزه فعالیت خود قرار دهیم.

وی افزود: خرید تجهیزات اتش نشانی باید سالها پیش صورت می گرفت. تجهیز حوزه مدیریت بحران در سال پیش رو ضروری است و باید ماشین الات ما در حوزه مدیریت بحران هر چه سریعتر تجهیز شود.  ماشین های برف روب و راهسازی شهرداری بیش از حد فرسوده شده و در شرایط بحران، موجب تشدید بحران می شود. و در این راستا نیازمند همراهی نماینده عالی دولت  در استان هستیم.

رسولی خاطر نشان کرد: ماشین الات، بخش کوچکی از حوزه مدیریت و دفاع در مواقع بحران است و نیروی انسانی و اتش نشانان بیشترین حوزه فعالیتی را در دفاع از حوادث و خطرات دارند. عضو شورا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مسئول و فرماندهی هر ایستگاه ها اتش نشانی پست خطیری است که یک لحظه غفلت موجب تبعات می گردد. شاید بقیه سازمان ها تا این اندازه پست حساسی نباشد و تقاضا دارم سازمان اتش نشانی را مستثنی بدانید و سازمان هایی که مستقیم با جان مردم در ارتباط هستند، در انتخاب مدیران دقت شود و نمایندگان مردم در شورا اجازه ندهند چنین پست حساسی با امیال شخصی افراد دچار خدشه شود.

مسیر خط ویژه باید مورد بازبینی ترافیکی قرار گیرد

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا نیز گفت: در کمیسیون های شورا بحث های بسیار مهمی صورت می گیرد و این مستلزم پیگیری است و خود شورا باید پیگیر موارد ارسالی از سوی اعضای شورا باشد.

حاجی پور از ریاست شورا خواست تا پیگیر اجرایی شدن موارد مطرح شده در کمیسیون ها باشد.


 

وی با اشاره به موضوع ایجاد مرکز کنترل ترافیک رشت گفت: ایجاد این مرکز ساده نیست. اکنون رشت تبدیل به پارکینگ شده است. اما احداث این مرکز، نیازمند پشتیبانی رئیس شوراست. اگر مرکز کنترل ترافیک راه اندازی شود، نظم و قوانین حوزه رانندگی از سوی شهرندان بیشتر رعایت می شود.

رئیس کمیسیون ترافیک شورا گفت: بهترین مدیران اجرایی و متخصصان به عنوان مشاوران کمیسیون ترافیک شورا انتخاب شدند و انتظار داریم مصوبات کمیسیون ها با حمایت و کمک رئیس شورا به نتیجه برسد.

حاجی پور در مورد مشکلات موجود در حوزه طرح تفصیلی تصریح کرد: طرح تفصیلی جدید قابلیت اجرا ندارد. دو اتفاق جدی افتاده  است. هم منابع درامدی ما با این طرح متوقف شده و مهمتر اینکه مردم به سمت تخلف بیشتر هدایت می شوند. با این تخلف سازی سیما و منظر شهری هم به شدت دچار بهم ریختگی شده است. همچنین در حوزه کمربندی هم میزان عقب نشینی گسترش یافته است. از نظر سیمای شهری این معنا ندارد. در حریم قرار گرفتن املاک مردم در مسیر پروژه ها مردم را نیز دچار بحران کرده است.

عضو شورا در مورد بسته شدن مکرر حساب شهرداری هم گفت: اگر قرار باشد حساب را ببندیم، شهرداری باید حساب ها را  بخاطر طلبهایی که دار، ببندد.  اما تا کنون یک پیش آگهی برای دریافت طلب صادر نکرده ایم.


 

حاجی پور از ریاست شورا خواست:  به شهرداری ها ابلاغ کنید که  شهراری پیش آگهی صادر کند. زیرا  به میزان بدهی ما طلب داریم. سازمانی که حساب ما را مسدود کرده است، شهرداری بیشترین طلب را دارد.

عضو شورا همچنین تصریح کرد:  یک نماینده شورا در مناطق و سازمان ها  باشد تا پاسخگوی مردم باشد.

وی با اشاره به بارندگی های اخیر  و شدت ترافیک تاکید کرد: رینگ کمربندی شهر مورد نیاز شهر است تا ترافیک شهر بشکند. خیلی سخت نیست تا کمربندی شرق به غرب رشت سریعتر احداث شود تا مانع ورود شهرهای سنگین به داخل محدوده شهری شویم.

حاجی پور همچنین ابراز کرد: شنیده شده شرکت تعاونی شهرداری به پرسنل  وسایل می دهد و از حساب کارکنان اقساطی قرار است کم می شود. اما پول را شهرداری از پرسنل کسرکرده ولی به حساب شرکت تعاونی واریز نمی شود.

رئیس کمیسیون ترافیک شورا همچنین در مورد خطر ایجاد شده در مسیر احداث اتوبوس تندرو گفت: بی ار تی برای خودش تعریف دارد. پروزه احداث شده، خط ویژه است و  لازم است مشاورین کمیسیون ترافیک برنامه ریزی می کنند تا طرح اصلاح مسیر خط ویژه  در هفته های آتی اجرایی  شود.

با وحدت ایجاد شده با استاندار جدید همکاری می کنیم

احمد رمضانپور، در نطق پیش از دستور جلسه، شهادت امام سجاد (ع) را تسلیت گفت و یاد اسرای کربلا و همچنین صبوری اسیران جنگ تحمیلی را گرامی داشت.


 

عضو شورا گفت: امام حسین (ع) مظهر نبرد حق علیه باطل بود. بنده در پیام امام حسین دو صحنه را تحقیق کردم و لازم به یادآوری می دانم بگویم، وقتی امام از مدینه به سمت مکه رفت زیر بار بیعت با یزید نرفت و یک وصیت نامه پرمحتوا هم  نوشت و تحویل محمد حنفیه، برادرش، داد.

وی با اشاره به مفاد این وصیت نامه تصریح کرد: امام نه از روی خودخواهی و خوشگذارنی و نه برای ستمگری از شهر خود خارج شد، بلکه هدف امام، امر به معروف و نهی از منکر بود و بارها بیان کرده که خواسته من اصلاح مفاسد امت و احیای رسم پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) است.

رمضانپور با تاکید بر پیام امام حسین(ع) ابراز کرد: با روی کار آمدن بنی امیه امر به معروف و نهی از منکر منسوخ می شود و انتقاد به زمامداران به عنوان طغیان قلمداد می شود. و این مساله را در زمان خلیفه سوم هم داشتیم که تحمل انتقاد را ندارند و بسیاری از منتقدان به زندان محکوم می شوند و فشار به حدی است که کوچکترین انتقادی به خاندان بی امیه بر تابیده نمی شود.

عضو شورا با اشاره به شهادت یاران امام به دلیل همین فشارها و انتقاد کردن از حاکمان تاکید کرد: اینها نشان می دهد اوضاع زمانه خوب نبوده است. در مکتب پیامبر و امامان نماز مظهر عدالت و مظهر حقوق شهروندی است و کسی که نماز را به پای می دارد قطعا دنبال فساد و فحشا نیست. در جامه ای که نماز برپا می شود نباید دزدی و فساد را شاهد باشیم.

رمضانپور با اشاره به خطبه قرایت شده امام حسین(ع)در مکه یادآور شد: امام وظیفه خطیر علما در حفاظت و پاسداری از کیان دین و پیامد سکوت در برابر سیاست های دین ستیزانه  حاکم را هم در خطبه مکه بیان می کند و سازش را گناه نابخشودنی می داند و این حرکتها موجب می شود که کوفیان از  امام دعوت می کنن تا، برای قیام به کوفه برود.


 

عضو شورا یادآور شد: هدف امام (ع) را در 4 مورد می توان استخراج کرد؛ احیای مظاهر و نشانه های اسلام، اصلاح و بهبود وضع مردم، مبارزه با ستمگران برای تامین امنیت و فراهم کردن بستری مناسب برای عمل به احکام و واجبات الهی، هدف قیام امام بود و  امیدواریم با عمل به فرامین امام در جامعه ای که با  خون بهترین  جوانان ما استوار شده است و دلتنگی های اسرا و رزمندگان ، با تحقق قیام اهداف امام برای نجات کشور و مملکت کوشا باشیم.

رمضانپور در مورد فرایند انتخاب استاندار هم گفت: اتفاق مبارکی در گیلان افتاد و آن توافق همه گروه های ذی نفوذ اعم از مجمع نمایندگان استان، نماینده محترم ولی فقیه و گروهای سیاسی بود و نهایتا به تعرفه 3 نفر به عنوان استاندار رسیدند و اقای حق شناس گزینه مشترک همه گروهها  تعرفه شد. و ما خوشحال بودیم یکی از فرزندان استان وارد این مجموعه می شود.

وی افزود: هرچند دولت روحانی نامهربانی کرد و بخاطر رای  بالا مردم گیلانیان را تنبیه کرد و استاندار غیر بومی برای ما فرستاد. اما باید پرسید چرا اصفهان استاندار بومی دارد، برای اذربایجان خارج از استراتژی دولت، استاندار بومی انتخاب می شود، ولی در گیلان نباید استاندار بومی داشته باشیم!

عضو شورا دلیل این انتخاب را اینگونه تشریح کرد و ادامه داد: یکی از بزرگترین ضعف ما این است که در بدنه دولت ادم تاثیر گذار نداریم تا این مساله را تمام کند. امارها نشان می دهد گیلان اخرین استان است که در بدنه دولت نیرو دارد.

رمضانپور خاطر نشان کرد: وظیفه ما شورا نشینان هم هست که وحدت ایجاد شده را حفظ کنیم. هرچند استاندار بومی نتوانستیم بیاوریم.  البته بنده با شخص دکتر سالاری مشکل ندارم و خوشحالم که شخصیت جوانی وارد گیلان شده است. خود من زمانی که شهردار بودم 27 سال سن داشتم و بهترین دوره کاری من  همان زمان بود و جوانان می توانند موفق باشند. در شرایط کنونی وظیفه داریم اختلاف ها و نگاه های متفاوت را کنار بگذاریم و با وحدت ایجاد شده استاندار را هم به این جمع اضافه کنیم  تا بتوانیم برای بکار گیری فرزندان گیلان در مراکز قدرت تلاش نماییم تا بهترین بهره ها را ببریم.

وی تاکید کرد: می دانم دکتر سالاری توانمند است و هرگونه کمکی که بتوانم قطعا در همراهی دریغ نمی کنیم.

رمضانپور با اشاره به حواشی ایجاد شده در جلسه هفته گذشته توسط برخی از رسانه ها گفت: با کسی حب و بغض نداریم. اصحاب رسانه نماینده ما هستند باید ظرفیت حرف زدن و شنیدن را هم داشته باشیم. وقتی بحث هایی مطرح می شود متاسفانه بیانیه در فضاهای مجازی مطرح شود. 


 

عضو شورا خاطر نشان کرد: از دوستان اصحاب رسانه قطعا حمایت می کنم. بحث های چالشی قرار بود هفته گذشته مطرح شود، ولی مشکلات موجود به قدری زیاد بود که فرصت طرح آن نشد. هفته گذشته خواستیم ادامه جلسه شورا غیر علنی برگزار شود. و بنده از ریاست شورا می خواهم که برخی از جلسات غیر علنی برگزار شود تا مشکلات ما برطرف شود.

وی به مشکلات متعدد حوزه مدیریت شهری تصریح کرد: مدیریت قبلی  شهرداری، مدیریت هزینه بود. البته شورا هم در تداوم این مدیریت هزینه مقصر بود و مدیریت نکرد و بودجه ای  در شورا مصوب شد که بیش از توان ایجاد درآمدی شهرداری است و اکنون نمی توانیم حقوق پرسنل را بدهیم. بنده از رئیس شورا خواستم جلسه ای غیر علنی بگذاریم و مشکلات شهر را چالشی بررسی کنیم و در یک فضای آرام به دنبال حل مشکلات باشیم.

عضو شورا در بخشی از سخنان خود گفت: من اعتقاد و باور قلبی به آیت الله قربانی دارم. ایشان  از مبارزین قبل از انقلاب بودند و عالم محقق و بزرگی هستند. نباید سخن ما به عنوان فرزندان ایشان به گونه ای تعبیر شود که در تریبون نماز جمعه مور خطاب قرار گیریم. فرزند هم به پدر خودش حرف می زند. بنده گفتم آیت الله قربانی می باید ما را مورد تشویق قرار می دادند که  11 نفر در انتخاب شهردار به یک  اجماع رسیدند.

در ادامه جلسه،  لایحه تعرفه بهای اتوبوس درون شهری با یک فوریت تصویب شد. دستور العمل هزینه کرد مواد 16 و 17 بودجه شهرداری نیز رای گیری شد و با یک فوریت برای بررسی بیشتر به کمیسون های شورا ارجاع گردید.

همچنین، چارت جدید شورای شهر رشت مورد نقد و بررسی اعضای شورا قرار گرفت. پس از نقد و بررسی اعضای شورا، چارت شورای شهر رشت تصویب شد.

 

 

 
 
 
 

تعداد بازدید: 70
منبع:
نویسنده:
آب و هوا ارتباط با ما
   صـيقـلان ، جنب تـاكـسي تلفنـي شـهـاب ، انتهاي كوچه شهيد صادقي
دورنگار: 33339197 - 33339193 - 33339195
rashtcounsil4@gmail.com
ساعات كاري: 7 صبح الي 14:30 بعد از ظهر
ديدار مردمي همه هفته روزهاي سه شنبه
Powered by DorsaPortal