۱۳۹۷ سه شنبه ۲۷ آذر
شورای اسلامی شهر رشت
ساخت‌وسازهای ساختمانی خلاف، شبانه انجام می‌شود/ سکونتگاه‌های غیررسمی موجب بی‌نظمی هستند 1396/08/08
ساخت‌وسازهای ساختمانی خلاف، شبانه انجام می‌شود/ سکونتگاه‌های غیررسمی موجب بی‌نظمی هستند
در دهمین جلسه کمیسیون عمران شورای رشت بررسی شد:
ساخت‌وسازهای ساختمانی خلاف، شبانه انجام می‌شود/ سکونتگاه‌های غیررسمی موجب بی‌نظمی هستند
در دهمین جلسه کمیسیون عمران شورای رشت موضوع ساخت‌وساز در زمین‌های نسقی و دستورالعمل جدید مبنی بردادن امتیاز آب و برق و... به چنین ساختمان‌هایی موردبررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، رضا رسولی در دهمین جلسه کمیسیون عمران شورای رشت با اشاره به اینکه بحث ساخت‌وساز در زمین‌های نسقی و اصولاً ساخت‌وسازهای غیرمجاز در کل کشور مطرح می‌باشد، اظهار کرد: متاسفانه اخیراً حتی  در بسیاری از زمین‌های سنددار هم ساخت‌وساز به‌صورت غیرمجاز مطرح‌شده و  این دیدگاه در حال تسریع است.

 وی با اشاره به اینکه مناطق چهار و پنج شهرداری رشت بیشتر با این‌گونه ساخت‌وسازها درگیر هستند، گفت: شهرداری منطقه دو به نسبت دیگر مناطق کمتر با این مشکل مواجه است.
 رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر رشت افزود: درگذشته و در یک مقطع زمانی  مجوز ساخت‌وساز در املاک نسقی بر اساس یکسری ضوابط صادرشده بود اما مجدداً این موضوع با مخالفت مواجه و در ادامه از دادن امتیاز آب و برق و گاز به ساختمان‌های نسقی جلوگیری گردید.
رسولی بیان کرد: بنده با ساخت‌وسازهای غیرمجاز مخالفم اما برخی تمام سرمایه اندک خود را جمع می‌کنند تا سرپناهی داشته باشند و ندادن امتیاز آب، برق و... به آنان برایشان مشکل‌ساز می‌شود.
وی با اذعان به اینکه در حال حاضر با دستورالعمل جدیدی که مطرح شد ساخت‌وسازهای نسقی مجدداً قوت گرفته است گفت: یقیناً چنین ساخت‌وسازهایی نیز موجب بی‌نظمی و هرج‌ومرج و افزایش سکونتگاه‌های غیررسمی خواهد شد.

 رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه امروزه زمزمه‌هایی در خصوص خلاف سازی در زمین‌های دارای سند نیز مطرح است تصریح کرد: با دستورالعمل اعلام‌شده ممکن است برخی در زمین‌های دارای سند  نیز به دنبال خلاف سازی بروند تا از پرداخت به‌نظام مهندسی و...امتناع کنند.
وی افزود: در نشست‌های آینده کمیسیون عمران شورای رشت از معاونت عمرانی استاندار و دیگر مدیران مربوطه  جهت بررسی این مبحث دعوت خواهیم نمود.
مسعود نصرتی نیز اظهار کرد: ساخت‌وسازهای غیرمجاز در اکثر شهرهای کشور ازجمله سکونتگاه‌های غیررسمی و املاکی که دارای سند نیستند مطرح است.
وی افزود: سکونتگاه‌های غیررسمی باید کاملاً شناسایی شود و شهرداری باید نظارتش را در این بخش افزایش دهد.
شهردار رشت با اشاره به اینکه باید گشت‌های ساختمانی باید افزایش پیدا کند بیان کرد: بنده معتقدم اگر شهرداری امور را محکم پیگیری کند یقیناً نباید مشکلی ایجاد شود و همه‌چیز قانونمند خواهد شد.
نصرتی با اذعان به اینکه باید به ساخت‌وسازهای نسقی امتیاز آب، برق و... بدهیم، تصریح کرد: اگر موفق شویم به این‌گونه ساخت‌وسازها امتیاز بدهیم و به صاحبان نسق با یک شرط و شروطی امتیاز بدهیم یقیناً بخش عمده‌ای از مشکلات برطرف خواهد شد.

 وی بابیان اینکه معتقدم برای چنین ساخت‌وسازهایی پروانه صادر کنیم و هم‌زمان سکونتگاه‌های غیررسمی از همه لحاظ تحت کنترل قرار بگیرد، اظهار کرد: معتقدم اگر به مردم امتیاز بدهیم آن‌ها هم حاضر به همکاری خواهند بود.
رضا رسولی رئیس کمیسیون عمران نیز گفت: ما وظیفه‌داریم منافع بینابین ایجاد کنیم و در ارائه خدمات توازن داشته باشیم و در غیر این صورت شهر هرگز به سمت تعالی نخواهد رفت.
معاون شهرسازی شهرداری رشت نیز بابیان اینکه در شورای سوم دادن امتیازات به ساخت‌وساز در اراضی نسقی انجام شد، اظهار کرد: در شورای سوم اجازه صدور پروانه در اراضی نسقی فراهم شد و فرمانداری رشت هم در آن زمان ایراد نگرفت.

مجید نوروزی بابیان اینکه در اوایل این کار روند خوبی داشت، گفت: با توجه به اینکه ساخت‌وسازهای نسقی در آن دوران ادامه داشت یقیناً مشکلاتی ایجاد شد و در حال حاضر نیز قانون به ادارات برق و ... این اختیار را داده تا انشعاب موقت به این‌گونه ساخت‌وسازها بدهد اما این مشکل باید به‌صورت ریشه‌ای برطرف شود و در غیر این صورت همچنان مشکل ادامه خواهد داشت.
 رئیس کمیسیون عمران شورای رشت نیز اظهار کرد:  پلیس ساختمان مبحثی است که نیاز به آن در رشت احساس می‌شود اما همین امر نیز نیازمند ضابطه‌مند نمودن است.
وی افزود: البته هر جا که عامل انسانی وجود دارد خطا هم وجود دارد و نمی‌توانیم فقط با نیروی سلبی به موضوع ساخت‌وسازهای نسقی نگاه کنیم و بنده شخصاً با گرفتن امتیاز از افراد نسق ساز مخالفم.

رضا رسولی بابیان اینکه باید ساختار را هدفمند کنیم گفت: حفاری‌ها باید به نوع سیستمی انجام شود و مجوزهای حفاری تنها از طریق همان سیستم  صادر شود.
شهردار منطقه یک رشت نیز اظهار کرد: باید با سیستماتیک کردن امور از بروز برخی تخلفات جلوگیری کنیم.
محمد پور ناصرانی بابیان اینکه ایجاد نرم افزار حفاری می‌تواند نظارت بر این‌گونه اقدامات‌ را افزایش دهد، افزود: به علت اینکه چنین ساخت‌وسازهایی اکثرا شبانه انجام می‌شود و ممکن است تخلف انجام شود بنابراین استحکام بنای لازم وجود ندارد و ممکن است فاجعه‌ای اتفاق بیافتد.

شهردار منطقه  سه رشت نیز گفت: در خصوص ساخت‌وسازهای نسقی تعامل دستگاه‌های مختلف ازجمله آب، برق و... را خواستاریم.
طیبه بینا افزود: برخی از مناطق شهرداری رشت املاک نسقی بیشتری نسبت به دیگر مناطق دارند و ان شاالله بتوانیم به دستاوردهای خوبی در این زمینه دست پیدا کنیم.
شهردار منطقه چهار رشت نیز اظهار کرد: در شهرداری منطقه چهار هم سکونتگاه‌های غیررسمی وجود دارد و با مجوز اخیری که صادرشده امتیازات آب، برق به افراد نسق ساز ارائه می‌شود.
متین عاشوری بابیان اینکه شهرداری‌ها بر اساس مجوز اخیری که صادرشده در مقابل مردم قرارگرفته‌اند تصریح کرد: شهرداری‌های مناطق رشت در خصوص ساخت‌وسازهای نسقی با چالش مواجه هستند. 

رضا عاشری شهردار منطقه پنج نیز بابیان اینکه نقش دادستان در چنین مباحثی بسیار کارساز است، گفت: ممکن است بعضا در بحث حفاری‌ها تخلفاتی انجام شود و باید از پلیس ساختمان و همچنین  از قوه قضائیه استفاده کنیم.

یکی از مشاوران کمیسیون عمران در خصوص ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی در رشت، اظهار کرد: نقش دفاتر تسهیل گری در این خصوص بسیار حائز اهمیت است و اگر تجارب شهرهای دیگر را نیز مشاهده کنیم تاثیر گذار خواهد بود.
سید مسعود موسوی افزود: در شهر رشت یک گروه هستند که در ساخت‌وسازهای نسقی به‌صورت ساماندهی کار می‌کنند اما در گروه دیگر افرادی هستند که مستاصل بوده و از روی ناچاری و فقط برای داشتن یک سکونتگاه اقدام به چنین ساخت‌وسازهایی می‌کنند.
وی بیان کرد: خیلی از واحدهای خالی در رشت وجود دارد و بجای اینکه بخواهیم بازدارنده عمل کنیم با تسهیل گری امور می‌توانیم پاسخ بهتری بگیریم‌.
موسوی بابیان اینکه نباید با گرفتن حداقل مشوق‌ها از حاشیه شهرها بر ایجاد چنین ساخت‌وسازهایی دامن بزنیم گفت: متاسفانه عدم استحکام بنا از دیگر مباحثی است که در این راستا ایجادشده است و شهرداری رشت باید اقتدارش را در این‌گونه ساخت‌ها افزایش دهد.

 شهردار رشت نیز اظهار کرد: چون در این کار در بخش‌های متولی، مجوز دادن و... شهرداری رشت مسئولیت دارد بنابراین تقاضا دارم فرصت ده روزه ای به منظور بررسی و ارائه راهکارهای اصولی داشته باشیم.

نصرتی افزود: در این موضوع از همه نظریات استفاده خواهیم کرد و بعد از ایجاد ضوابط و بررسی همه جانبه، امور را به دفاتر تسهیل گری خواهیم سپرد.
رئیس کمیسیون عمران شورای رشت نیز گفت: همیشه محدودیت‌های بیش از حد موجب بروز مشکل خواهد شد و وقتی دارندگان یکسری از زمین‌ها از حقوق اولیه خود  محروم می‌شوند یقیناً به سمت قانون نمی‌آیند و شهرداری رشت باید به مدت دو هفته یک مشخصه عملیاتی را در این خصوص بررسی و با ایجاد یک سیستم حفاری مشکلات را برطرف کنیم و بحث نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده را هم باید مورد توجه داشته باشیم.

تعداد بازدید: 40
منبع:
نویسنده:
آب و هوا ارتباط با ما
   صـيقـلان ، جنب تـاكـسي تلفنـي شـهـاب ، انتهاي كوچه شهيد صادقي
دورنگار: 33339197 - 33339193 - 33339195
rashtcounsil4@gmail.com
ساعات كاري: 7 صبح الي 14:30 بعد از ظهر
ديدار مردمي همه هفته روزهاي سه شنبه
Powered by DorsaPortal